The Moto Guzzi Nevada 750 Touring is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 744.00 ccm (45,17 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 48.28 HP (35,02 kW)) @ 6800 RPM, 54.70 Nm (5,57 kgf-m or 40,10 ft.lbs) @ 3600 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an essential consideration. The Moto Guzzi Nevada 750 Touring is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, offering good fuel economy on the road.
Routine service is important for maintaining your Moto Guzzi Nevada 750 Touring performing at its best. Popular maintenance parts include air filters. Using quality components, your Nevada 750 Touring will sustain great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi Nevada 750 Touring Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - V18 and the Rear Tyre size is 130/90 - V16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45,17 cubic inches) |
| Power: | 48.28 HP (35,02 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 54.70 Nm (5,57 kgf-m or 40,10 ft.lbs) @ 3600 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 196.0 kg (429,94 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |