The Veli VL50QPY is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.95 HP (2,19 kW)) @ 5500 RPM and a top speed of 50.0 km/h (30,94 mph)
Scheduled maintenance is key to maintain your Veli VL50QPY running smoothly. Essential service parts comprise fuel filters. Through proper maintenance, your VL50QPY will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 2.95 HP (2,19 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 50.0 km/h (30,94 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 39.0 kg (85,57 pounds) |
| Length: | 1250 mm (48,95 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |