The Triumph Super III is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 5 Valve type of engine.
This engine has 115.00 HP (83,48 kW)) @ 9500 RPM, 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is vital for keeping your Triumph Super III in top condition. Frequently replaced components involve batteries. With regular servicing, your Super III will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 115.00 HP (83,48 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 211.0 kg (462,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |