The Piaggio Fly 50 4T is a 4 stroke, Scooter bike with a 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 3.70 HP (2,69 kW)) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a critical aspect. The Piaggio Fly 50 4T includes a 7.20 litres (1,89 gallons) fuel tank, offering consistent efficiency for your adventures.
Proper upkeep is essential to maintain your Piaggio Fly 50 4T operating reliably. Regular replacement items comprise spark plugs. With regular servicing, your Fly 50 4T will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 3.70 HP (2,69 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.20 litres (1,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 1880 mm (73,63 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |