The Voxan Scrambler 1000 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.30 HP (61,99 kW)) @ 7500 RPM, 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical aspect. The Voxan Scrambler 1000 features a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, giving good mileage during your journeys.
Proper upkeep is important for maintaining your Voxan Scrambler 1000 operating reliably. Regular replacement items comprise brake pads. With regular servicing, your Scrambler 1000 will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Voxan Scrambler 1000 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 85.30 HP (61,99 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |