The Honda CBR 450 SR is a 2 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 447.00 ccm (27,14 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 46.00 HP (33,43 kW)) @ 8500 RPM, 40.00 Nm (4,08 kgf-m or 29,35 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 181.0 km/h (111,94 mph)
For weekend adventures, the tank size is a critical feature. The Honda CBR 450 SR is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, delivering efficient efficiency on the road.
Proper upkeep is essential to maintain your Honda CBR 450 SR operating reliably. Common service items include brake pads. Through proper maintenance, your CBR 450 SR will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 447.00 ccm (27,14 cubic inches) |
| Power: | 46.00 HP (33,43 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 40.00 Nm (4,08 kgf-m or 29,35 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 181.0 km/h (111,94 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1994 |
| Weight: | 178.0 kg (390,44 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |