The Bimota SB8K Gobert is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 142.60 HP (103,58 kW)) @ 9750 RPM, 105.50 Nm (10,75 kgf-m or 77,41 ft.lbs) @ 8750 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important factor. The Bimota SB8K Gobert is equipped with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel injection system, ensuring reliable performance for your rides.
Preventative care is key for ensuring your Bimota SB8K Gobert in top condition. Essential service parts consist of brake pads. Through proper maintenance, your SB8K Gobert can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Bimota SB8K Gobert Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 142.60 HP (103,58 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 105.50 Nm (10,75 kgf-m or 77,41 ft.lbs) @ 8750 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |