The Giantco Falcon II 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7200 RPM, 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important factor. The Giantco Falcon II 125 is fitted with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel injection system, offering reliable performance for your adventures.
Regular maintenance is key to maintain your Giantco Falcon II 125 operating reliably. Common service items include clutch plates. Through proper maintenance, your Falcon II 125 will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Giantco Falcon II 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1890 mm (74,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |