The Enfield Thunderbird TwinSpark is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 346.00 ccm (21,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 19.80 HP (14,43 kW)) @ 5600 RPM, 28.00 Nm (2,89 kgf-m or 20,60 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
For weekend adventures, the tank size is an essential aspect. The Enfield Thunderbird TwinSpark is fitted with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel injection system, delivering efficient mileage for your rides.
Routine service is important for keeping your Enfield Thunderbird TwinSpark performing at its best. Essential service parts involve clutch plates. Through proper maintenance, your Thunderbird TwinSpark will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Enfield Thunderbird TwinSpark Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.25 - 19 and the Rear Tyre size is 3.50 - 19 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21,00 cubic inches) |
| Power: | 19.80 HP (14,43 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 28.00 Nm (2,89 kgf-m or 20,60 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 7.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 163.0 kg (357,60 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |