The American IronHorse Texas Chopper is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1819.00 ccm (110,45 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 111.00 HP (81.0 kW, 155.94 Nm (15.9 kgf-m or 115.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical feature. The American IronHorse Texas Chopper is equipped with a 13.24 litres (3,48 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel injection system, delivering consistent fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is important for ensuring your American IronHorse Texas Chopper performing at its best. Common service items comprise brake pads. With regular servicing, your Texas Chopper can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for American IronHorse Texas Chopper Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - H21 and the Rear Tyre size is 280/35 - V18 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1819.00 ccm (110,45 cubic inches) |
| Power: | 111.00 HP (81.0 kW |
| Torque: | 155.94 Nm (15.9 kgf-m or 115.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.24 litres (3,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 318.0 kg (697,59 pounds) |
| Length: | 2807 mm (109,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston polished calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston polished calipers |