The Kreidler RMC G 125 El Ninjo is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.40 HP (6,07 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an important aspect. The Kreidler RMC G 125 El Ninjo features a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, offering efficient mileage during your journeys.
Preventative care is key for ensuring your Kreidler RMC G 125 El Ninjo in peak form. Essential service parts include air filters. With regular servicing, your RMC G 125 El Ninjo can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kreidler RMC G 125 El Ninjo Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 8.40 HP (6,07 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 112.0 kg (245,67 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |