The BMW F800ST is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 798.00 ccm (48,45 cubic inches) Two cylinder boxer, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 8000 RPM, 86.00 Nm (8,76 kgf-m or 63,08 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential consideration. The BMW F800ST includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, offering reliable mileage for your rides.
Proper upkeep is important for keeping your BMW F800ST running smoothly. Frequently replaced components involve batteries. By using genuine parts, your F800ST will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for BMW F800ST Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48,45 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 86.00 Nm (8,76 kgf-m or 63,08 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |