The Piaggio Beverly 500 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 459.00 ccm (27,87 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 39.00 HP (28.5 kW and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
When riding, the gas tank is a critical feature. The Piaggio Beverly 500 includes a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel injection system, ensuring optimal fuel economy for your rides.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Piaggio Beverly 500 in peak form. Popular maintenance parts involve fuel filters. Using quality components, your Beverly 500 will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 459.00 ccm (27,87 cubic inches) |
| Power: | 39.00 HP (28.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2115 mm (82,88 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |