The Tank Sports Minicustom 50 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.00 HP (1.5 kW and an unconfirmed top speed.
Preventative care is essential to maintain your Tank Sports Minicustom 50 in peak form. Popular maintenance parts involve brake pads. Using quality components, your Minicustom 50 will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Tank Sports Minicustom 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.25 - 17 and the Rear Tyre size is so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 2.00 HP (1.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 89.8 kg (197,01 pounds) |
| Length: | 1626 mm (63,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |