The Honda SW T400 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 38.48 HP (27,96 kW)) @ 8000 RPM, 37.80 Nm (3,88 kgf-m or 27,76 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a critical consideration. The Honda SW T400 is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, giving reliable performance on the road.
Regular maintenance is necessary for keeping your Honda SW T400 running smoothly. Common service items include air filters. With regular servicing, your SW T400 will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Honda SW T400 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 14 and the Rear Tyre size is 150/70 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 38.48 HP (27,96 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 37.80 Nm (3,88 kgf-m or 27,76 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 247.0 kg (541,78 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |