The Honda VTR 1000 F FireStorm is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 104.59 HP (75,92 kW)) @ 9000 RPM, 93.00 Nm (9,45 kgf-m or 68,26 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential consideration. The Honda VTR 1000 F FireStorm is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, delivering consistent range for your adventures.
Routine service is vital for maintaining your Honda VTR 1000 F FireStorm in peak form. Popular maintenance parts consist of clutch plates. With the right parts, your VTR 1000 F FireStorm will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Honda VTR 1000 F FireStorm Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 104.59 HP (75,92 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 93.00 Nm (9,45 kgf-m or 68,26 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 193.0 kg (423,37 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |