The Vespa Granturismo 200 is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 197.78 ccm (12,01 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 21.00 HP (15,22 kW)) @ 8500 RPM, 17.49 Nm (1,79 kgf-m or 12,84 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a critical feature. The Vespa Granturismo 200 includes a 9.46 litres (2,49 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel delivery system, ensuring optimal range on the road.
Preventative care is vital to keep your Vespa Granturismo 200 performing at its best. Common service items include brake pads. With regular servicing, your Granturismo 200 can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Vespa Granturismo 200 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 197.78 ccm (12,01 cubic inches) |
| Power: | 21.00 HP (15,22 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 17.49 Nm (1,79 kgf-m or 12,84 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.46 litres (2,49 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 139.7 kg (306,46 pounds) |
| Length: | 1941 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |