The Honda GL 1800 Gold Wing is a 4 stroke, Touring bike with a 1832.00 ccm (111,23 cubic inches) Six cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 5500 RPM, 167.00 Nm (16,92 kgf-m or 122,58 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical feature. The Honda GL 1800 Gold Wing comes with a 25.00 litres (6,58 gallons) fuel tank, offering efficient fuel economy during your journeys.
Preventative care is essential for ensuring your Honda GL 1800 Gold Wing running smoothly. Essential service parts involve drive chains. By using genuine parts, your GL 1800 Gold Wing can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda GL 1800 Gold Wing Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - R18 and the Rear Tyre size is 180/60 - R16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Six cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1832.00 ccm (111,23 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 167.00 Nm (16,92 kgf-m or 122,58 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 25.00 litres (6,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 363.0 kg (796,30 pounds) |
| Length: | 2633 mm (103,18 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |