The Triumph TT 600 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 110.00 HP (79,90 kW)) @ 12750 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 11000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key aspect. The Triumph TT 600 is equipped with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, offering reliable range for your adventures.
Proper upkeep is essential for keeping your Triumph TT 600 in peak form. Popular maintenance parts include fuel filters. By using genuine parts, your TT 600 can keep delivering reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Triumph TT 600 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (79,90 kW)) @ 12750 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |