The Piaggio Fly 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 8.50 HP (6,17 kW)) @ 7750 RPM, 11.60 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 98.0 km/h (60,60 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential factor. The Piaggio Fly 150 features a 7.20 litres (1,89 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, delivering consistent fuel economy on the road.
Regular maintenance is important to keep your Piaggio Fly 150 running smoothly. Popular maintenance parts involve sprockets. By using genuine parts, your Fly 150 will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Piaggio Fly 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 8.50 HP (6,17 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 11.60 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 98.0 km/h (60,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.20 litres (1,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 112.0 kg (245,67 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |