The Yamaha Drag Star Classic Four is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 32.00 HP (23,28 kW)) @ 7500 RPM, 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical aspect. The Yamaha Drag Star Classic Four is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel delivery system, giving efficient fuel economy for your rides.
Routine service is important to keep your Yamaha Drag Star Classic Four running smoothly. Regular replacement items include spark plugs. With the right parts, your Drag Star Classic Four will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Drag Star Classic Four Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - 16 67S and the Rear Tyre size is 170/80 - 15 M/C 77S so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 32.00 HP (23,28 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 224.0 kg (491,33 pounds) |
| Length: | 2450 mm (96,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |