The Kawasaki Ninja 100RR is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 100.00 ccm (6,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 22.00 HP (16,02 kW)) @ 10 RPM, 17.89 Nm (1,79 kgf-m or 13,13 ft.lbs) @ 9 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
When riding, the fuel capacity is an essential factor. The Kawasaki Ninja 100RR includes a 8.50 litres (2,24 gallons) fuel tank and employs a Rotary valves fuel management system, providing optimal efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Kawasaki Ninja 100RR in top condition. Regular replacement items consist of sprockets. Through proper maintenance, your Ninja 100RR will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Ninja 100RR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/80 - 17 and the Rear Tyre size is 100/90 - 18 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 100.00 ccm (6,07 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16,02 kW)) @ 10 RPM |
| Torque: | 17.89 Nm (1,79 kgf-m or 13,13 ft.lbs) @ 9 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.50 litres (2,24 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Rotary valves |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 128.0 kg (280,79 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 2 piston calipers |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |