The Linhai Monkey Bike 50 GY is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 48.00 ccm (2,92 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.48 HP (2,49 kW)) @ 6500 RPM, 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is essential for maintaining your Linhai Monkey Bike 50 GY in top condition. Regular replacement items consist of drive chains. With regular servicing, your Monkey Bike 50 GY can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 48.00 ccm (2,92 cubic inches) |
| Power: | 3.48 HP (2,49 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 40.0 kg (87,76 pounds) |
| Length: | 1540 mm (60,30 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |