The Skyteam ST250 SM is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 223.00 ccm (13,54 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.00 HP (8.8 kW and a top speed of 106.0 km/h (65,57 mph)
During extended trips, the fuel system is an important factor. The Skyteam ST250 SM is equipped with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, offering consistent efficiency during your journeys.
Preventative care is necessary to maintain your Skyteam ST250 SM running smoothly. Essential service parts comprise batteries. Through proper maintenance, your ST250 SM will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Skyteam ST250 SM Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 10 and the Rear Tyre size is 120/90 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13,54 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 106.0 km/h (65,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |