The Blata Funky 4Mat is a 2 stroke, ATV bike with a Air cooled 40.00 ccm (2,43 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.36 HP (3.9 kW, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6400 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an essential consideration. The Blata Funky 4Mat features a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, delivering efficient efficiency on the road.
Regular maintenance is key for maintaining your Blata Funky 4Mat performing at its best. Common service items include batteries. With regular servicing, your Funky 4Mat can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Blata Funky 4Mat Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 40/5 - 3.00 and the Rear Tyre size is 40/5 - 3.00 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 40.00 ccm (2,43 cubic inches) |
| Power: | 5.36 HP (3.9 kW |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6400 RPM |
| Compression: | 1.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 29.0 kg (63,58 pounds) |
| Length: | 1010 mm (39,60 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |