The Harley Davidson Fat Boy is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 57.00 HP (41,39 kW)) @ 5000 RPM, 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 2350 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is crucial for ensuring your Harley Davidson Fat Boy operating reliably. Essential service parts consist of air filters. By using genuine parts, your Fat Boy will sustain great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 57.00 HP (41,39 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 2350 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 284.0 kg (622,97 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |