The TGB 104T 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.80 HP (2,79 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key factor. The TGB 104T 50 is equipped with a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, giving consistent range for your rides.
Proper upkeep is essential for ensuring your TGB 104T 50 operating reliably. Essential service parts comprise batteries. Using quality components, your 104T 50 will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for TGB 104T 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 3.80 HP (2,79 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 91.0 kg (199,60 pounds) |
| Length: | 1695 mm (66,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |