The Adly Noble 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.26 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.67 HP (2,69 kW)) @ 5500 RPM, 4.75 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 62.0 km/h (38,31 mph)
When riding, the fuel system is an important consideration. The Adly Noble 50 includes a fuel tank and uses a SOHC fuel control system, giving reliable efficiency during your journeys.
Regular maintenance is key for maintaining your Adly Noble 50 in peak form. Essential service parts comprise clutch plates. With the right parts, your Noble 50 will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Adly Noble 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.26 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.67 HP (2,69 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 4.75 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 7.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 62.0 km/h (38,31 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 77.0 kg (168,95 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |