The Honda CBF 250 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 21.45 HP (15,62 kW)) @ 8000 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a critical factor. The Honda CBF 250 is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, giving excellent performance on the road.
Routine service is necessary to maintain your Honda CBF 250 in top condition. Popular maintenance parts comprise batteries. Through proper maintenance, your CBF 250 can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Honda CBF 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 21.45 HP (15,62 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 139.0 kg (304,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |