The Ducati Monster S 4 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 916.00 ccm (55,61 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 8750 RPM, 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 230.0 km/h (142,19 mph)
When riding, the fuel capacity is an important feature. The Ducati Monster S 4 includes a 16.50 litres (4,34 gallons) fuel tank, offering excellent mileage on the road.
Preventative care is vital to keep your Ducati Monster S 4 in peak form. Popular maintenance parts consist of oil filters. With the right parts, your Monster S 4 will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster S 4 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 916.00 ccm (55,61 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 230.0 km/h (142,19 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.50 litres (4,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 193.0 kg (423,37 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |