The Harley Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine.
During extended trips, the gas tank is a critical factor. The Harley Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport comes with a 17.80 litres (4,68 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, giving good mileage on the road.
Proper upkeep is essential to maintain your Harley Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport operating reliably. Frequently replaced components comprise fuel filters. With the right parts, your FXDXI Dyna Super Glide Sport will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 3400 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.80 litres (4,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 292.0 kg (640,48 pounds) |
| Length: | 2310 mm (90,45 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |