The Moto Guzzi Breva 1100 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 84.48 HP (61,39 kW)) @ 7600 RPM, 86.50 Nm (8,76 kgf-m or 63,48 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a critical consideration. The Moto Guzzi Breva 1100 features a 23.00 litres (6,05 gallons) fuel tank and features a OHV fuel delivery system, ensuring reliable performance for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial to keep your Moto Guzzi Breva 1100 in top condition. Essential service parts consist of oil filters. With the right parts, your Breva 1100 will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi Breva 1100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 84.48 HP (61,39 kW)) @ 7600 RPM |
| Torque: | 86.50 Nm (8,76 kgf-m or 63,48 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 23.00 litres (6,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 231.0 kg (506,75 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2 piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. 2 piston caliper |