The Yamaha XVS 400 Drag Star is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 400.00 ccm (24,29 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 32.18 HP (23,38 kW)) @ 7500 RPM, 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a key consideration. The Yamaha XVS 400 Drag Star is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel management system, ensuring efficient efficiency for your adventures.
Preventative care is important for ensuring your Yamaha XVS 400 Drag Star running smoothly. Essential service parts include brake pads. With regular servicing, your XVS 400 Drag Star will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XVS 400 Drag Star Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 18 and the Rear Tyre size is 170/80 - 15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 400.00 ccm (24,29 cubic inches) |
| Power: | 32.18 HP (23,38 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 225.0 kg (493,52 pounds) |
| Length: | 2340 mm (91,64 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |