The Suzuki GSR 400 ABS is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 398.00 ccm (24,17 cubic inches) Four cylinder boxer, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 52.29 HP (38,01 kW)) @ 11000 RPM, 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an important aspect. The Suzuki GSR 400 ABS is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, giving optimal efficiency for your rides.
Proper upkeep is key for keeping your Suzuki GSR 400 ABS operating reliably. Frequently replaced components include batteries. By using genuine parts, your GSR 400 ABS can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Suzuki GSR 400 ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Four cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24,17 cubic inches) |
| Power: | 52.29 HP (38,01 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | 12.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |