The Blata Motard 125 is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 20.11 HP (14.7 kW, 10.50 Nm (1.1 kgf-m or 7.7 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important aspect. The Blata Motard 125 includes a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, delivering efficient range for your rides.
Preventative care is crucial to keep your Blata Motard 125 performing at its best. Common service items consist of sprockets. Using quality components, your Motard 125 can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Blata Motard 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 17 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 20.11 HP (14.7 kW |
| Torque: | 10.50 Nm (1.1 kgf-m or 7.7 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1960 mm (76,81 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4 piston radial calliper |
| Rear Brakes: | Single disc. 2 piston calliper |