The BMW R1200S is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 122.00 HP (88,65 kW)) @ 8250 RPM, 112.00 Nm (11,34 kgf-m or 82,19 ft.lbs) @ 6800 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a key factor. The BMW R1200S is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, providing optimal efficiency during your journeys.
Regular maintenance is essential for ensuring your BMW R1200S running smoothly. Frequently replaced components involve oil filters. With regular servicing, your R1200S will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for BMW R1200S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) |
| Power: | 122.00 HP (88,65 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 112.00 Nm (11,34 kgf-m or 82,19 ft.lbs) @ 6800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2151 mm (84,28 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |