The Harley Davidson FXCWC Softail Rocker C is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the fuel system is an important factor. The Harley Davidson FXCWC Softail Rocker C includes a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, ensuring excellent mileage during your journeys.
Proper upkeep is vital to keep your Harley Davidson FXCWC Softail Rocker C performing at its best. Frequently replaced components involve fuel filters. With the right parts, your FXCWC Softail Rocker C can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXCWC Softail Rocker C Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 19 and the Rear Tyre size is 240/40 - R18 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 311.3 kg (682,87 pounds) |
| Length: | 2413 mm (94,53 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston torque-free calipers |