The Tank Sports Urban Courier 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and a top speed of 103.0 km/h (63,68 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is a critical factor. The Tank Sports Urban Courier 150 comes with a 3.78 litres (1,00 gallons) fuel tank, ensuring efficient range for your rides.
Regular maintenance is key for maintaining your Tank Sports Urban Courier 150 running smoothly. Frequently replaced components comprise drive chains. By using genuine parts, your Urban Courier 150 will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Urban Courier 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 103.0 km/h (63,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.78 litres (1,00 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 145.1 kg (318,40 pounds) |
| Length: | 2159 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |