The Aprilia Caponord Rally Raid is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 997.62 ccm (60,57 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8250 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important consideration. The Aprilia Caponord Rally Raid is fitted with a 25.00 litres (6,58 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, offering good mileage during your journeys.
Routine service is essential for keeping your Aprilia Caponord Rally Raid in top condition. Popular maintenance parts involve batteries. Using quality components, your Caponord Rally Raid will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Aprilia Caponord Rally Raid Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 25.00 litres (6,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2300 mm (90,15 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |