The Peugeot Looxor Advantage is a 4 stroke, Scooter bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 8.71 HP (6,37 kW)) @ 8000 RPM, 1.00 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical feature. The Peugeot Looxor Advantage comes with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, delivering good performance for your rides.
Routine service is important to keep your Peugeot Looxor Advantage in top condition. Essential service parts consist of drive chains. With regular servicing, your Looxor Advantage will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 8.71 HP (6,37 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 1.00 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | 1952 mm (76,52 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |