The Tomos Revival TS is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.16 HP (2,29 kW)) @ 5000 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 2600 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key aspect. The Tomos Revival TS features a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, delivering excellent range for your rides.
Preventative care is necessary to maintain your Tomos Revival TS in peak form. Frequently replaced components include batteries. Through proper maintenance, your Revival TS will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.16 HP (2,29 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 2600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 68.0 kg (149,15 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |