The PGO PMS 90 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 82.00 ccm (4,98 cubic inches) Single cylinder, 1 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.11 HP (6,57 kW)) @ 7250 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is key for maintaining your PGO PMS 90 in peak form. Popular maintenance parts comprise air filters. By using genuine parts, your PMS 90 will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for PGO PMS 90 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 82.00 ccm (4,98 cubic inches) |
| Power: | 9.11 HP (6,57 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 1 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 89.0 kg (195,22 pounds) |
| Length: | 1807 mm (70,74 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |