The Harley Davidson XL 1200N Sportster 1200 Nightster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1200.00 ccm (72,85 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel capacity is an essential feature. The Harley Davidson XL 1200N Sportster 1200 Nightster includes a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, offering excellent fuel economy for your rides.
Routine service is important to maintain your Harley Davidson XL 1200N Sportster 1200 Nightster in top condition. Essential service parts comprise batteries. With the right parts, your XL 1200N Sportster 1200 Nightster will sustain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL 1200N Sportster 1200 Nightster Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1200.00 ccm (72,85 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 251.0 kg (550,63 pounds) |
| Length: | 2245 mm (87,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Dual piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Single pistom |