The Keeway Partner 110 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 109.00 ccm (6,62 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.43 HP (4,68 kW)) @ 7500 RPM, 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 75.0 km/h (46,37 mph)
During extended trips, the fuel system is a key factor. The Keeway Partner 110 includes a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, ensuring reliable mileage on the road.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Keeway Partner 110 running smoothly. Regular replacement items include fuel filters. By using genuine parts, your Partner 110 can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 109.00 ccm (6,62 cubic inches) |
| Power: | 6.43 HP (4,68 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 75.0 km/h (46,37 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 1950 mm (76,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |