The Generic Zion 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a 124.66 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.00 HP (4,38 kW)) @ 8000 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical factor. The Generic Zion 125 is fitted with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, offering excellent fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is important to keep your Generic Zion 125 operating reliably. Frequently replaced components comprise clutch plates. With the right parts, your Zion 125 can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Generic Zion 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.66 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 6.00 HP (4,38 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 143.0 kg (313,72 pounds) |
| Length: | 1985 mm (77,71 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |