The Aprilia Sportcity 200 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 198.00 ccm (12,02 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 21.00 HP (15,22 kW)) @ 9000 RPM, 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an important aspect. The Aprilia Sportcity 200 is equipped with a 9.30 litres (2,45 gallons) fuel tank and features a OHC fuel injection system, offering good fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is necessary for keeping your Aprilia Sportcity 200 running smoothly. Popular maintenance parts include spark plugs. By using genuine parts, your Sportcity 200 can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for Aprilia Sportcity 200 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 130/80 - 15 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 198.00 ccm (12,02 cubic inches) |
| Power: | 21.00 HP (15,22 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.30 litres (2,45 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1865 mm (73,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |