The Hyosung Aquila 650 is a 4 stroke, Custom bike with a 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 69.73 HP (50,65 kW)) @ 9000 RPM, 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 195.0 km/h (120,59 mph)
When riding, the fuel system is an important feature. The Hyosung Aquila 650 comes with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, ensuring reliable mileage on the road.
Regular maintenance is key for keeping your Hyosung Aquila 650 in peak form. Popular maintenance parts include brake pads. Using quality components, your Aquila 650 will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Hyosung Aquila 650 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 69.73 HP (50,65 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 195.0 km/h (120,59 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 230.0 kg (504,56 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |