The Harley Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy is a 2 stroke, Custom bike with a Air cooled 1687.97 ccm (102,49 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the fuel capacity is an important aspect. The Harley Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy is equipped with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, ensuring efficient mileage for your rides.
Proper upkeep is necessary to maintain your Harley Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy in peak form. Essential service parts comprise drive chains. With regular servicing, your FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (102,49 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 130.17 Nm (13,23 kgf-m or 95,52 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 8.6:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 318.4 kg (698,49 pounds) |
| Length: | 2395 mm (93,83 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |