The Peugeot XP6 Enduro 50 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.90 HP (1.4 kW and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an essential consideration. The Peugeot XP6 Enduro 50 comes with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, providing consistent efficiency for your adventures.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Peugeot XP6 Enduro 50 performing at its best. Popular maintenance parts comprise clutch plates. With regular servicing, your XP6 Enduro 50 will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Peugeot XP6 Enduro 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 110/80 - 18 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 1.90 HP (1.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 83.0 kg (182,09 pounds) |
| Length: | 1970 mm (77,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |