The Kawasaki ER 6n ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Twin, 8 Valve type of engine.
This engine has 71.07 HP (51,64 kW)) @ 85000 RPM, 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important factor. The Kawasaki ER 6n ABS features a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, giving optimal performance for your adventures.
Preventative care is vital for ensuring your Kawasaki ER 6n ABS performing at its best. Frequently replaced components include spark plugs. Through proper maintenance, your ER 6n ABS will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki ER 6n ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 71.07 HP (51,64 kW)) @ 85000 RPM |
| Torque: | 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 8 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 174.0 kg (381,68 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Dual semi-floating 300 mm petal discs, dual piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Single 220 mm petal disc, single piston caliper |